İnşaat Malzemeleri

 İnşaat Malzemeleri :

İnşaat sürecindeki en önemli etkenlerden biri de planlı bir şekilde yapı malzemeleri seçimidir. Malzemenin kalitesi, adedi, ebadı, üretici firma ve satıcı alt bayiler önemlidir. Malzeme alım öncesinde, miktarlar belirlenmelidir. Miktar belirlenirken keşiflerdeki miktarlardan yararlanılır. Tereddüt halinde metrajlar kontrol edilir veya yeniden yapılır.

Kaba yapı malzemelerini oluşturan kum, çakıl, mıcır, kireç, çimento, alçı, beyaz çimento, kireç, tuğla, bims, gazbeton, fayans ve seramik yapıştırıcı, kereste, inşaat demiri, çelik hasır, beton çivisi, inşaat çivisi, mozaik gibi malzemelerinin seçimine de aynı şekilde dikkat edilmelidir. Kaba yapı malzemelerinin yetkinliğini ve uygunluğunu belirleyen hususlar Bayındırlık Bakanlığı Genel teknik Şartnamelerinde ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Demir

demir1 demir2

Demir inşaat sektörünün bel kemiğidir. Betonarme, beton ile çeliğin birlikte kullanıldığı kompozit bir maddedir. Bu malzemede basınç gerilmesine beton tarafından karşı konurken, çelik demir çubuklar ise çekme gerilmelerini karşılar.

Çimento

c1 c3 c2

Çimento, ana hammaddeleri kalkerle kil olan ve mineral parçalarını (kum, çakıl, tuğla, briket ..vs.) yapıştırmada kullanılan bir malzemedir. Çimentonun bu yapıştırma özelliğini yerine getirebilmesi için mutlaka suya ihtiyaç vardır. Çimento, su ile reaksiyona girerek sertleşen bir bağlayıcıdır. Kırılmış kalker, kil ve gerekiyorsa demir cevheri ve / veya kum katılarak öğütülüp toz haline getirilir. Bu malzeme 1400-1500°C’de döner fırınlarda pişirilir. Meydana gelen ürüne “klinker” denir.

Daha sonra klinkere bir miktar alçı taşı eklenip (%4-5 oranında) çok ince toz halinde öğütülerek Portland Çimentosu elde edilir. Katkılı çimento üretiminde; klinker ve alçı taşı dışında, çimento tipine göre tek veya birkaçı bir arada olmak üzere tras, yüksek fırın cürufu, uçucu kül, silis dumanı vb. katılır. Çimento birçok beton karışımında hacimce en küçük yeri işgal eden bileşendir; ancak beton bileşenleri içinde en önemlisidir.En çok kullanılan çimento tipleri Portland Kompoze Çimento, Katkılı Çimento, Cüruflu Çimento ve Sülfata Dayanıklı Çimento’dur, bunun dışında özel amaçlar için Beyaz Portland Çimentosu ve diğer bazı tip çimentolar kullanılmaktadır.

Normal betonda agrega taneleri en sağlam unsur olduğundan, diğer iki unsur (çimento hamuru ve aderans) mukavemeti belirlemektedir. Çimento hamurunun mukavemeti önemli ölçüde su/çimento oranına da bağlıdır.

Betonda kullanılan çimento tipleri ve uygunluk değerlendirmesi TS EN 197 serilerinde standartlaştırılmıştır,

Alçı

12345

Çeşitlerine göre Alçılar

Sıva Alçısı: İç mekanlarda el ile uygulanan perlitli sıva alçısıdır.

Kullanım alanları: Sıva Alçısı Tuğla, biriket, brüt beton ve çimento bazlı sıva yapılmış yüzeylerde kullanılır.

Makine Sıva Alçısı: Makine sıva alçısı iç mekanlarda makine ile uygulanabilen perlitli sıva alçısıdır.

Kullanım alanları: Makine Sıva Alçısı Tuğla, biriket, brüt beton ve çimento bazlı sıva yapılmış yüzeylerde kullanılır.

Saten Alçı: Saten Alçı iç mekanlarda makine ve el ile uygulanan son kat zemin düzeltme perdah alçısıdır.

Kullanım alanları: Saten Alçı Alçıpan, çimento veya alçı bazlı sıva uygulanmış yüzeyler, boya duvar kağıdı gibi son kat uygulama yapılacak yüzeylerde kullanılır.

Kartonpiyer Alçı: Kartonpiyer Alçı iç mekan tavan ve sütün dekorasyonlarında kullanılan alçı çeşididir.

Kullanım alanları: Kartonpiyer Alç Kartonpiyer uygulanmasında ve onarılmasında kullanılırken aynı zamanda iç mekan tavan sistemlerinde, sütun üst başlıklarında ve duvar- tavan süslemelerinde kullanılır.

Derz Dolgusu Alçısı: Alçıpanların birleşim yerlerindeki derz boşluklarının doldurulması için derz bandı ile birlikte kullanılır.

Beyaz Çimento

852

Beyaz Kalkerli Çimento Beyaz Kalkerli Çimento, TS EN 197-1 CEM II/A-L 42.5 R dayanım sınıfındadır. Ortalama beyazlığı %82 civarında olan çimento % 20 civarında yüksek kaliteli kalker ve saf mermer tozu içerir. 42.5 R dayanım sınıfında olması nedeniyle erken dayanımı yüksek olup iki günlük basınç dayanımı 26 N/mm2 ve 28 günlük basınç dayanımı 47 N/mm2 civarındadır. Kullanım Alanları Hazır sıva, tamir harçları, endüstriyel zemin harçları, izolasyon ve ankraj harçları ile seramik yapıştırıcı ve derz dolgu malzemeleri gibi beyaz çimento esaslı yapı malzemelerinin üretiminde, ana bağlayıcı bileşen olarak kullanılmaktadır.

Tuğla

123456789

Yapıların inşaatı konusunda çok tercih edilen inşaat malzemelerinden birisi olan tuğlalar birçok alanda ve amaçla kullanılabilmektedir. Özellikle cephelerin oluşturulması konusunda bu malzemeler çok tercih edilmektedir. Bunun yanında açık alanlarda da kullanımları oldukça fazladır. Ayrıca

Bims Tuğla

bims

 

 

 

 

 

 

Pomza (bims), inşaat sektöründe kullanılacak ana materyallerde teknik açıdan genellikle aranılan birçok teknolojik özelliklere sahip olması nedeniyle, yapı malzemesi olarak tercih edilen ve kullanılan doğal bir malzeme olarak biliniyor.

Pomza (bims) taşı, endüstriyel bir hammadde olarak birçok sektörel alanda kullanılmaktadır. Bu kullanım, endüstriyel amacına göre ya ana hammadde olarak veya katkı malzemesi biçimindedir. Pomza taşının dünyada ve ülkemizde en yaygın kullanım alanı inşaat sektörüdür.

Pomza (bims), Belli başlı bu özellikler arasında; doğal bir malzeme oluşu, kimyasal tepkimesiz, yanmaz, gözenekliliği nedeniyle hafif, atmosferik ortam koşullarına karşı son derece dayanıklı, inorganik, non-toksik, zararsız ve mikro-organizmalardan etkilenmemesi gibi avantajları sayılabilmektedir.

Gaz Beton

gaz beton

İçerisinde bulunan gözenekler sayesinde ilave ısı yalıtım malzemesine gerek duyulmadan yalıtım sağlayabilir. Hafif ve depreme dayanıklıdır. Yangına dirençlidir. Kum ile çimento veya kuvarsit, su ve kirecin karıştırılması ile elde edilir. Yüksek ısı yalıtımı sağlaması gaz betonun tercih edilme nedenlerindendir. Gazbeton kullanılan yapılar yazın serin, kışın ise sıcak olur. Gazbeton hafiftir ve bu nedenle yapıyı hafifleterek deprem emniyetini arttırır. Ayrıca gazbeton oldukça sağlamdır. Ses yalıtımı sağlar.

Kum, Çakıl & Mıcır

kum

Mıcır, çakıl ve kum, inşaat sektöründe agrega olarak da adlandırılan belirli tane sınıflarına ayrılmış, kırma ve doğal olmak üzere ikiye ayrılan, organik olmayan malzemelerdir. Bu malzeme beton, hafif beton üretiminde, yol dolgusu ve kaplamasında, inşaat sıvasında yoğun olarak kullanılmaktadır.

Kireç

kirec kirec1

200 litre suya 7 torba toz kalker kireci eklenerek hazırlanır. Bu karışım 1 metreküp kum ve buna karşılık 100 litre su ilave edilerek karıştırılır. Bu şekilde 2 saat bekletilir. Yağlı kireç harcı rutubetten korunmalıdır ve 10 torbadan fazla üst üste istiflenmemelidir.

 

Fayans ve Seramik Yapıştırıcı

fayans

Fayans ve Seramik Yapıştırıcı

Hem iç hem de dış mekanlarda kullanılan fayans ve seramiğin duvarlara ve yerde şap ve sıva uygulanmış yüzeye yapıştırılmasında kullanılır. Özel çimentolar ve polimer katkılar içerir.

 

KAYNAK : Türkiye HBB, KGS, Baştaş, Akçansa, Karçimsa, Çimsa, Saint-Gobain Rigips,

 

04.04.2019

Pazarlama ve Satış Direktörü

Mehmet DOKULOĞLU

bro